Κινητή Μονάδα Αιμοδοσίας στην πλατεία Αγ. Αθανασίου

Με μεγάλη συμμετοχή, αισθήματα προσφοράς και αλληλεγγύης προς τον συνάνθρωπο και ανταπόκριση από τον κόσμο της Αμαλιάδας, ξεκίνησε το πρωί της Παρασκευής 26 Απριλίου 2024 το πρόγραμμα «Πάμε πλατεία… για αιμοδοσία» που αποτελεί μια πρωτοβουλία της Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας και του Αντιπεριφερειάρχη Π.Ε. Ηλείας Νίκου Κοροβέση, σε συνεργασία με τις Διοικήσεις των Νοσοκομείων Πύργου και Αμαλιάδας και της Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Π.Ε. Ηλείας. Η δράση αυτή πραγματοποιείται με την βοήθεια της Κινητής Μονάδας Αιμοδοσίας της Π.Ε. Ηλείας, στις πλατείες των μεγάλων πόλεων του νομού μας. Η πρώτη πλατεία στην οποία βρέθηκε η Κινητή Μονάδα ήταν η πλατεία Αγ. Αθανασίου, με την άδεια του ΔΣ του Δήμου Ήλιδας, στην οποία προσέφερε τις υπηρεσίες του το Τμήμα Αιμοδοσίας της ΝΜ Αμαλιάδας. Για περίπου τέσσερις ώρες, άτομα όλων των ηλικιών προσήλθαν και έδωσαν αίμα, αγκαλιάζοντας το νέο αυτό εγχείρημα, ενισχύοντας το αιμοδοτικό κίνημα και συμβάλλοντας έτσι στην μεγάλη προσπάθεια για μείωση των ελλείψεων σε αίμα. Επιστημονικά υπεύθυνη ήταν η γιατρός της ΝΜ Αμαλιάδας Διευθύντρια κ. Γιάννα Σταυροπούλου με τις άξιες συνεργάτιδες Νοσηλεύτριες κ. Ανδριάνα Ανδριοπούλου και κ. Αλεξάνδρα Κουνανή,ενώ συνέδραμε με την ιατρική της ιδιότητα και η Διευθύντρια Ιατρικής Υπηρεσίας της ΝΜ Αμαλιάδας κ. Γαβριέλλα Φεκετέα. Παρόντες μεταξύ άλλων, η Διοικήτρια του Νοσοκομείου Αμαλιάδας, κ. Μαρία Μπαχού, η Διευθύντρια Νοσηλευτικής Υπηρεσίας κ. Αθανασία Πετροπούλου καθώς και η Ιατρός Βιοπαθολόγος της ΝΜ Πύργου, κ. Έλσα Ζαχαριαδάκη. Την δράση χαιρέτισε ασφαλώς ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Ηλείας, κ. Νίκος Κοροβέσης.

Μετάφραση »